RAL Design kartelası

RAL Classic, Plastic, Effect, Digital'in yanı sıra ana RAL renk setlerinden biri RAL Design renk şemasıdır. Bu renk şeması 1993 yılında RAL renk eşleştirme sistemine tanıtıldı. Adından da anlaşılacağı gibi, bu grafiğin özel bir amacı vardır. Bu renkler tasarımcılar, reklamverenler ve mimarlar için yapılır. Orijinal RAL Design renk paneli 1625 renge sahiptir, ancak daha sonra bu renk panelinde toplam 1825 renk yapan ek 200 yeni renk tanıtılırken geliştirilmiştir.

RAL tasarım renk şeması, her bir renk için bir anahtar işareti olarak 7 basamaklı sayıları kullanır. Tasarım renk paneli CIELAB renk uzayına dayanmaktadır. Rakamlar üçlü ve iki çift halinde gruplandırılmıştır. renk tonunu (rengin ana özelliği), hafifliği (ton) ve Kromayı (algılanan renk) temsil eder. Örnek: RAL tasarım sistemi renk koyu mavi 270 30 20, 270 bir renk tonu, 30 bir hafiflik ve 20 Kromayı temsil eder.


RAL Design renkler 000 - 095 kodu

RAL Design renkler 100 - 190 kodu

RAL Design renkler 200 - 290 kodu

RAL Design renkler 300 - 360 kodu

RAL Classic colour chart

RAL Classic renk kartelası

RAL Kodları ve isimleriyle birlikte renk örneklerini görmek için 215 RAL Classic palet renginin tümüne buradan göz atabilirsiniz.

RAL Design colour chart

RAL Tasarım renk kartelası

RAL Kodları ile birlikte renk örneklerini görmek için 1625 RAL Tasarım paletinin tüm renklerine buradan göz atabilirsiniz.

RAL Effect Colour chart

RAL Efekt renk kartelası

RAL Kodları ile birlikte renk örneklerini görmek için 490 RAL Efekt paleti renginin tamamına buradan göz atabilirsiniz.

RAL Plastics P1 Colour chart

RAL Plastics P1 Renk kartelası

RAL Kodları ile birlikte renk örneklerini görmek için 100 RAL Plastics P1 palet renginin tümüne buradan göz atabilirsiniz.

RAL Plastics P2 Colour chart

RAL Plastik P2 Renk Kartelası

RAL Kodları ile birlikte renk örneklerini görmek için 200 RAL Plastics P2 palet renginin tamamına buradan göz atabilirsiniz.